11 Temmuz 2017 Salı

Söz Ağacımızın Panorama Sayfasını Neden Yazma İhtiyacı Hissettim

Sizler de söz ağacımızın panorama sayfası dalına bir söz vermek ister misiniz ?

Blog haritam takipçilerim, bir önceki yazımda söz ağacımızın panorama sayfası kimi temsil eder konusunu ele almış idim. Bu yazımda söz ağacımızın panorama sayfasını neden yazma ihtiyacı hissettiğim konusunun ikinci etabını açıklamak istiyorum.

1 ) Söz ağacımızın panorama sayfasındaki bu dört maddeyi hayatımda ne kadar uyguladığımı yada ne kadarını tatbik edip edemediğimi ve vermiş olduğum sözlerimin ne kadarını tutup tutamadığımı görmek istediğim de konuyu biraz daha derinlemesine irdelemem gerektiğini hissettim.
 • Engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfası beni temsil ediyor mu ?
 • Ben engelsiz renkler kişisel web yolculuğu blog sayfasına ait miyim ?
 • İnsanlar bir başkasına yardım ederken neden önce kendilerine yardım ederler ?
 • Kendine yardım edemeyen bir başkasına yardım edebilir mi ?
 • Kendinize yardım ettiğinize emin misiniz ?
2 ) Kendini bilmeden genel bilgisini güvenen... bir blog sayfası açıp para kazanmak hayalinde olanlar... blogger, blog yazarlığı ve blog kullanıcılığı ile tanıştıklarında kendilerini ifade edemeyenler...
 • Araştırmadan, sorgulamadan, mücadele etmeden, yorumlamadan, okumadan, işin zorluğunu ve vahametini gördükleri zaman bir  anda topuklarını yağlandıklarını gözlemledim.  
3 ) Bir çok blog yazarı dostlarımızın blog sayfalarında ziyaretçi defteri, yorum kutusu, soru cevap sayfası, hakkımda sayfaları, blogger yardım veya yardım sayfaları var.
 • Ancak bu sayfalara duyulan ilginin eksik veya yetersiz kaldığının aşikar olduğunu fark ettim.
4 ) Genelde bu sayfalara okurların neden gereken önemi ve değeri vermedikleri bilinse de yine de ben iki tarafı anlamaya çalıştım. 
5 ) Bir blog sayfasının  yorum bölümleri ikili ve çoklu iletişim kurabileceğimiz, fikir alış verişinde bulunabileceğimiz, gerektiğinde saygı çerçevesinde tartışabileceğimiz, sorunlar karşısında çözüm yolları arayıp ortak payda da birleşip var olan sıkıntıları ortadan kaldırmak için çalışabileceğimiz yegane bir yer olarak hep görüyordum.  
6 ) Sanırım yanılmışım blog yazdıkça ve bloggerları takip ettikçe yorum bölümleri okurlar tarafından içi boş doldurulmaya bekleyen bir çuval gibi bir köşe de yalnızlığa bırakıldığını fark ettim.
7 ) İlk blog sayfası açtığınızda sanırsınız ki blog dünyasında hiç bir sorun yok, her şey güllük gülistanlık, bütün blog kullanıcıları mutlu, huzurlu, keyifli yazılar yazıyorlar.
 • Lakin işin iç yüzü bu kadar şeffaf ve güzel olmadığını zaman içerisinde görüyorsunuz. 
8 ) Bu sorunları ve bu boşluğu önce kendi blog sayfamda ve daha sonra takip ettiğim blog kullanıcılarının sayfalarında fark ettiğimde hayretler içinde şaşkınlıktan kala kaldığım zamanlarında olduğunu söylemek istiyorum.
9 ) Aslında ben de çok blog dünyasında gezen, dolaşan, blog sayfalarına düzenli yorumlar yapan bir blog kullanıcısı olamadım.
 • Lakin bir blog sayfasına gittiğimde küçük çaplı da olsa bir gözlemleme yapmaya da ihmal etmem.
 • Eğer bir blog sayfasında hakkımda sayfası veya özel bir sayfa buluyor ise, düşüncelerimi paylaşmaktan çekinmem çünkü o blog sayfasını takip edip etmeyeceğimi bu şekilde belirlerim.
10 ) Benim blog sayfamda yer verdiğim söz ağacımızın panorama sayfası bu saydığım sayfalardan farklı olduğunu düşünüyorum.
 • Çünkü söz ağacımız sayfası ayrıca bir panorama değerini taşıdığını inanıyorum.
 • Geniş kitlelere ulaşmak, işbirliği yapmak, kararlarımızın kararlığını kontrol altına almak, benim değil bizim mantığını benimsemek, sözün ve yazının her daim eyleme dönüşeceği bir söz ağacımızın panorama sayfası yani kendi özümüzü gördüğümüz konum olacağını inanıyorum.
Not : Kendi adıma bu sorunları görmezden gelip, bu durumdan rahatsızlık duyduğumu, bir blog kullanıcısı olarak ifade etmeden geçmek istemedim.
 • Sizler de söz ağacımızın panorama sayfası dalına bir söz vermek ister misiniz ?
 • O zaman bir önerim var.
 • Şimdi şuan bu satırları okurken, ilk aklınıza ne geliyorsa kendinize söz verin ve hemen söz ağacımızın panorama sayfasının yorumlar bölümüne paylaşın.
 • Söz ağacımız yeşillensin. Gönlünüz şenlensin. Ne dersiniz güzel olmaz mı ?
Genel Değerlendirmeleri Görmek İstiyor musunuz ? 
 • Bu post yazımın altında smile oylama duygu seçeneklerinden duygularınızı görsel olarak ifade edebilir, oyunuzu kullanabilir ve aynı zaman da sosyal ağ hesaplarımızdan da paylaşma imkanı bulabilirsiniz.
 • Smile oylama pano sistemi sayesin de hem söz ağacımızın panorama sayfasını hem de en son ve en aktif paylaşmış olduğum post yazılarımın genel bir değerlendirmesini yapabileceğimi düşünüyorum. 
 • Böylece okurlarımla etkileşimim, konular üzerindeki ziyaretlerinin toplam sayısını, tıklamalarını, yorumlarını ve katkıları hakkında hep beraber bir fikir sahibi olabileceğimizi inanıyorum.
 • Ana sayfada yapmış olduğunuz yorumların hepsi yorum puanlamasında yerini alacaktır.
 • En önemlisi vermiş olduğunuz sözlerle kendinize ve yaşamınıza neler kattığımızı fark edin.
 • Şahsıma ait sormak istediğiniz veya öğrenmek istediğiniz her hangi bir konu olur ise bir iş günü içerisinde açık ve net bir şekilde cevap vereceğimden hiç bir kimsenin kuşkusu olmasın.

Yola Devam ♿: Blog haritam takipçilerim,
bir önceki ve bir sonraki post yazılarımı takip ettiğiniz sürece
daha fazla bir bilgiye sahip olabileceğinizi inanıyorum.
Tek işim blog yazmak ek işim iletişim kurmak...
Saygılarımla.


Söz ağacımızın panorama sayfası ile ilgili bir sonraki post yazılarımı aşağıya bıraktım.Bu içerik Engelsiz Renkler-Kişisel Web Yolculuğu tarafından hazırlanmıştır.
Abdullah Tığ
Abdullah Tığ

Ben Abdullah Tığ. Ben kimim diye merak edenler için, kendimle alakalı kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1980 yılında güller diyarı Isparta'nın yedi renkli doğa harikası olan Eğirdir ilçesinde doğdum.

2 yorum:

 1. Herkes yazdıklarının okunmasını ve tanınmasını ister

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif hanım, öncelikle hoş geldiniz. Maalesef her istediğim her zaman olmuyor. Sanırım blog dünyasının büyük bir çoğunluğu sizin gibi düşünüyor.

   Benim anlatmak istediğim blog sayfamızın bizden neler istediği bilmemiz gerektiğini ve blog sayfamız ile ne kadar bütünleşe biliyoruz.

   Blog yazmak sonuç odaklı bir mecra değil diye düşünüyorum. Bilmiyorum belki de her zamanki gibi ben yanılıyor olabilirim.
   Yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ederim.
   Saygılarımla.

   Sil

1. Söz ağacımızın panorama sayfasına vereceğiniz bir söz, yapacağınız bir yorum, paylaşacağınız bir konu, kendinize neler kattığınıza bildirir.
2. İstediğiniz her konuya öz eleştiri yapma hakkınızın var olduğunu sakın unutmayın !
3. Rica ediyorum yorum yapmak için yorum yapmayın.
4. Ben takipteyim ve yorum yapıyorum size de beklerim demenize gerek yok ! zaten arif olan anlar ve gereğini yapar.
5. Kendi özgün yorumunuz sizinle iletişim kurmamızı sağlar.
Saygılarımla.